Επιτυχία των φοιτητών του Τμήματος Πληροφορικής στον 1ο διαγωνισμό ACM ICPC στην Κύπρο

icpc cyprus 2017Την πρώτη θέση κατέκτησαν πρωτοετείς φοιτητές του Τμήματος Πληροφορικής στο διαγωνισμό ACM ICPC (International Collegiate Programming Contest) Cyprus που διοργανώθηκε για πρώτη φορά στην Κύπρο από το Πανεπιστήμιο UCLan Cyprus (University of Central Lancashire, Cyprus) στις 13 Μαΐου 2017. Στο διαγωνισμό συμμετείχαν συνολικά 13 ομάδες φοιτητών από Πανεπιστήμια στην Κύπρο, 5 εκ των οποίων από το Πανεπιστήμιο Κύπρου.

Οι φοιτητές που διακρίθηκαν, Αδάμος Ττοφαρή, Ανδρόνικος Χαραλάμπους και Ραφαήλ Λοΐζου, διαγωνίστηκαν στη γλώσσα προγραμματισμού C++ και θα συμμετέχουν στον τοπικό διαγωνισμό South Eastern Europe Regional Competition (SEERC) μέσα στους προσεχείς μήνες.

Αξίζει να σημειωθεί πως τη 2η θέση στο διαγωνισμό κατέλαβαν οι δευτεροετείς φοιτητές του Τμήματος Πληροφορικής, Κωνσταντίνος Διομήδους, Μάριος Ευτυχίου και Χρίστος Μακρίδης, οι οποίοι διαγωνίστηκαν στη γλώσσα προγραμματισμού Java.

Συγχαρητήρια στους νικητές και σε όλους τους συμμετέχοντες και καλή επιτυχία στον επόμενο διαγωνισμό.

Περισσότερες πληροφορίες υπάρχουν στη σελίδα του διαγωνισμού: http://icpc-cyprus.com