Πρακτική Άσκηση στην Εταιρεία Engino, Ιούλιος - Αύγουστος 2013

ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ENGINO PLAY TO INVENT
συνθέσεις, μη υλοποιήσιμες μέχρι σήμερα, απελευθερώνοντας με αυτό τον τρόπο τη
δημιουργικότητα και τη φαντασία των παιδιών.
κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού στις υπερσύγχρονες εγκαταστάσεις της.
Αναλυτικά:
1 Φοιτητής/τρια από το Τμήμα Μηχανικών Μηχανολογίας και Κατασκευαστικής: Η
1 Φοιτητής/τρια από το Τμήμα Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών
επίσης των εφαρμογών για iPad, iPhone και Android.
1 Φοιτητής/τρια από το Τμήμα Δημόσιας Διοίκησης και Διοίκησης Επιχειρήσεων-
και στην έρευνα αγοράς για εξαγωγές.

ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ENGINO PLAY TO INVENT

Η Engino Play to Invent η μοναδική εταιρεία κατασκευής πολυδιάστατων κατασκευαστικών παιχνιδιών στη Κύπρο με πολλά βραβεία καινοτομίας στο βιογραφικό της, ξεκινά δυναμικά τησυνεργασία της με το Γραφείο Διασύνδεσης με τον Επιχειρηματικό κόσμο του Πανεπιστημίου Κύπρου. Το ENGINO είναι ίσως το πιο προηγμένο και εύκολα εφαρμόσιμο τρισδιάστατο παιχνίδι κατασκευής στην αγορά σήμερα. Η πατενταρισμένη σχεδίαση των εξαρτημάτων επιτρέπει τη σύνδεση έως και 6 πλευρών ταυτόχρονα, ενώ τα μοναδικά εξαρτήματα επέκτασης επιτρέπουν συνθέσεις, μη υλοποιήσιμες μέχρι σήμερα, απελευθερώνοντας με αυτό τον τρόπο τη δημιουργικότητα και τη φαντασία των παιδιών.

Η Engino μέσα από τη συνεργασία της με το Γραφείο Διασύνδεσης με τον Επιχειρηματικό κόσμο προσφέρει την ευκαιρία σε φοιτητές του Πανεπιστημίου Κύπρου να κάνουν πρακτική άσκηση κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού στις υπερσύγχρονες εγκαταστάσεις της.

Αναλυτικά:

1 Φοιτητής/τρια από το Τμήμα Μηχανικών Μηχανολογίας και Κατασκευαστικής: Η Engino διαθέτει ένα ολοκαίνουργιο και πλήρως αυτοματοποιημένο εργοστάσιο με μηχανήματα έγχυσης πλαστικών, μηχανήματα κατασκευής καλουπιών και μηχανές συσκευασίας. Ο φοιτητήςκατά τη διάρκεια της πρακτικής του άσκησης θα έχει την ευκαιρία να μάθει πώς να χρησιμοποιεί το κάθε μηχάνημα, πώς να το προγραμματίζει και πώς ακόμη να το επιδιορθώνει αν χρειαστεί.

1 Φοιτητής/τρια από το Τμήμα Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών – 1 Φοιτητής/τρια από το Τμήμα Πληροφορικής: Οι φοιτητές θα έχουν την ευκαιρία να είναι μέρος της ομάδας ανάπτυξης του hardware και software της ρομποτικής πλατφόρμας καθώς επίσης των εφαρμογών για iPad, iPhone και Android.

1 Φοιτητής/τρια από το Τμήμα Δημόσιας Διοίκησης και Διοίκησης Επιχειρήσεων-Κατεύθυνση Marketing: Ο φοιτητής θα έχει την ευκαιρία να συμμετέχει ενεργά στην ανάπτυξη της διαδικτυακής εκστρατείας (on line marketing plan, on line distribution network) όπως επίσηςκαι στην έρευνα αγοράς για εξαγωγές.

1 Φοιτητής/τρια από το Τμήμα Επιστημών της Αγωγής: Ο φοιτητής θα έχει την ευκαιρία να συμμετέχει στην δημιουργία εκπαιδευτικού υλικού, της εναλλακτικής εκπαίδευσης που προσφέρουν τα διαδραστικά παιχνίδια της Engino.

Έτος: 1o, 2o, 3o, 4o

Διάρκεια: Ιούλιος-Αύγουστος

Επαρχία: ΛΕΜΕΣΟΣ

Όσοι φοιτητές/τριες ενδιαφέρονται να αποστείλουν το Βιογραφικό τους Σημείωμα στο Γραφείο Διασύνδεσης με τον Επιχειρηματικό κόσμο στη Βασιλική Σαββοπούλου Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. με θέμα “Engino” μέχρι τη Δευτέρα 1 Ιουλίου 2013 .