19 Μαρτίου 2011, 2η Ημερίδα Πληροφορικής για Μαθητές

2η Ημερίδα Πληροφορικής για Μαθητές

Μετά την περσινή επιτυχημένη διοργάνωση της 1ης Ημερίδα Πληροφορικής για Μαθητές/Μαθήτριες Λυκείων και Τεχνικών Σχολών,  το Τμήμα Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Κύπρου, στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων του για την ενημέρωση της μαθητικής κοινότητας σχετικά με την επιστήμη της Πληροφορικής, θα διοργανώσει, σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού και τον Κυπριακό Σύνδεσμο Πληροφορικής, την 2η Ημερίδα Πληροφορικής.

Η φετινή Ημερίδα Πληροφορικής θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 19 Μαρτίου, 2011, από τις 9:00 μέχρι τις 16:30, στην Πανεπιστημιούπολη. Η ημερίδα θα περιλαμβάνει:

• Διαλέξεις από τους καθηγητές του Τμήματος Πληροφορικής σε θέματα αιχμής από διάφορες περιοχές της Πληροφορικής όπως Γραφικά Υπολογιστών, Δίκτυα Αισθητήρων, Έξυπνες Κινητές Συσκευές και Πολυπύρηνοι Επεξεργαστές.
  • Διαλέξεις επαγγελματικού προσανατολισμού από εκπρόσωπους του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού και του Κυπριακού Συνδέσμου Πληροφορικής.
  • Συζήτηση σε γενικότερα θέματα σχετικά με την Επιστήμη της Πληροφορικής  που δύναται να απασχολούν τους παρευρισκόμενους μαθητές
  • Επισκέψεις στα ερευνητικά εργαστήρια του Τμήματος Πληροφορικής όπου φοιτητές του τμήματος θα κάνουν επιδείξεις τεχνολογίας που έχουν αναπτύξει στα πλαίσια είτε κάποιου μαθήματος είτε κάποιου ερευνητικού έργου.

Μπορείτε να δείτε το πρόγραμμα της ημερίδας πατώντας εδώ.

Χορηγοί της εκδήλωσης είναι το Ίδρυμα “European Computer Driving License –  ECDL” και το Πανεπιστήμιο Κύπρου. Την εκδήλωση υποστηρίζει ο Οργανισμός “Association for Computing Machinery” – Τοπικό Παράρτημα Κύπρου.

ucy-logo

ypourgeio-paideias-logoccs-logoecdl-logoacm-logo